We use cookies to personalise content and ads, to provide social media features and to analyse our traffic. Read more…
Saturday
28
APR

Day 2 at the Denton Arts & Jazz Festival

10:00
23:00
Denton Public Library
Event organized by Denton Public Library

Get Directions

Category
#var:page_name# cover

JAZZ STAGE
sponsored by Wells Fargo & Budweiser
10 am: Shelley Carrol
11:30 am: John Adams
1 pm: Damon Clark
2:30 pm: North Texas Jazz | UNT Division of Jazz Studies Faculty
4 pm: The Phelps Family
5:30 pm: Mark Harper
7 pm: Phyrework
9 pm: Los Lobos

COURTYARD STAGE
sponsored by Budweiser
10:30 am: Le Pompe
12 pm: Ricki Derek & the Vegas Six
1:30 pm: Mr. Inez
3 pm: A Taste of Herb
4:30 pm: Brad Thompson - Musician and the Undulating Band
6 pm: Fingerprints (Texas)
7:30 pm: Bonnie and Nick Norris
9 pm: Bubba Hernandez

ROVING RIVER STAGE
sponsored by KNTU FM 88.1 The One
10 am: Texas Twisters
11 am: Impending Bloom (Floating Ensemble)
12 pm: Razzmajazz
1 pm: McLeod Nine
2 pm: Rhythm Tribe
3 pm: Yancey Stevens
4 pm: Eric Bailey
5 pm: Joe Tucker
6:30 pm: Johnny Red & the Roosters
8 pm: The Rhythmators

UNT SHOWCASE STAGE
sponsored by the University of North Texas
10 am: Nick Oswik Group
11 am: Henry Dickoff Group
12 pm: U-Tubes Jazz Trombone Ensembles
LAB BAND MADNESS
1 pm: Nine O’Clock Lab Band
2 pm: Eight O’Clock Lab Band
3 pm: Seven O’Clock Lab Band
4 pm: Six O’Clock Lab Band
5 pm: Five O’Clock Lab Band
6 pm: Four O’Clock Lab Band
7 pm: Three O’Clock Lab Band
8 pm: Two O’Clock Lab Band
9 pm: The One O'Clock Lab Band

FESTIVAL STAGE
sponsored by the Denton Record-Chronicle
9 am: Newton RayzorElementary Groove Squad
9:30 am: Denton ISD High School Fillies
10 am: Ms Rhonda's All Stars
11 am: Newton Elementary Ballet Folklorico
11:45 am: Green Space Dance
12:45 pm: 35 Jive!
1 pm: 410 Line Dancers
1:30 pm: Silhouette Dance Company
2:15 pm: Turning Pointe Dance Studio
2:45 pm: Denton Dance Conservatory, LLC in Denton, Texas
3:45 pm: Denton High School Lab Band 3
4:15 pm: Denton High School Lab Band 2
4:45 pm: Denton High School Lab Band 1
5:45 pm: Leil Nahar Mid-Eastern Dance Troupe
6:15 pm: House Of Funk Theatre Company
7:15 pm: U-Jam Fitness
8 pm: Zaara Belly Dance Fusion
9 pm: Slightly Highly Lovely
10 pm: Ariel & The Culture

CELEBRATION STAGE
9:15 am: Texas Woman's University Music Department Jazz Ensemble
10 am: Denton Community Band Jazz Ensemble
11 am: Gainesville Swing Orchestra Jazz Ensemble
12 pm: Upswing Jazz Band
1 pm: Tyler Junior College Jazz Ensemble II
2 pm: Tyler Junior College Jazz Ensemble I
3 pm: UT Tyler Jazz Ensemble
4 pm: C3 Compositions & Big Band
5 pm: Grand Prairie Fine Arts Academy
6 pm: Texas Sky
7 pm: Loose Thread
8 pm: PS 150
9 pm: TallGrass Bluegrass
10 pm: Maxwell Hall Jazz Band

CENTER STAGE
9 am: Mariachi Los Vikingos
9:45 am: Bell Elementary Bell Tones
10 am: Providence Elementary Choir
10:30 am: Nelson Elementary Music Makers
11 am: Wilson Elementary All Star Choir
11:30 am: Houston Elementary Singers Choir
12 pm: Borman Elementary Drum
12:30 pm: Savannah Elementary Gator Choir
1 pm: Denton Public Library Music Mania Storytime
2 pm: McMath Middle School Show Choir
2:30 pm: Rivera Elementary All Star Singers
3 pm: The Denton Childbloom Guitar Program
4 pm: Pecan Creek Bear Tones Choir/BMMS Jazz Band
4:30 pm: Tamba Marimba & Austin Marimba
5:30 pm: Paschal High School Jazz Combo I
6:30 pm: Texas Air National Guard Band Jazz Ensemble
7:30 pm: Kelbe Schrank
8:30 pm: Braswell High School Jazz Ensemble
9:15 pm: Timber Creek Jazz Band